Co by měla vědět každá maminka?

Kyčelní klouby novorozeného děťátka jsou tvořeny z převážné části tvárnou a poddajnou chrupavkou, která je v průběhu vývoje postupně nahrazována kostní tkání. Jedním z nejdůležitějších faktorů v časné fázi tohoto vývoje je proto správná poloha jednotlivých částí kloubů, tedy chrupavčitého základu hlavice kosti stehenní a chrupavčitých a kostních součástí jamky kyčelního kloubu v pánvi.

I když maminka odchází z porodnice s novorozencem, u kterého není zjištěn hrubší patologický nález, stává se, že při dalším vyšetření není nález již zcela v pořádku. Panuje shoda, že tradicní široké balení pomocí bavlněných plen umožňuje polohovat nožičky dítěte do žádoucího a pro správný vývoj kyčelního kloubu potřebného roznožení, neboli abdukce. To však vyžaduje nemálo času při praní a žehlení značného množství bavlněných plen a proto toto doporučení maminky často zanedbávají – jednorázová papírová plena však nestačí.

Pro optimální polohu kyčlí a tím i správný vývoj kyčelních kloubů novorozenců doporučujeme všem maminkám novou kvalitní pomůcku s prověřenou účinností „abdukční kalhotky MARWELL s ortopedickou vložkou“. Je to korekční abdukční bandáž, která plně nahrazuje dosavadní způsob širokého balení pomocí tří bavlněných plen a oproti stávajícím pomůckám na trhu se vyznačuje výrazně menším objemem abdukčního balení. Nemusí být používána jen při terapii hrubších patologií, ale i u hraničních nálezů a lze ji využít i jako účinnou preventivní pomůcku pro zdravý vývoj kyčelních kloubů našich nejmenších.

Závěrem doporučení zkušených ortopedů:

Více se dozvíte v sekci
Názor odborníků»

„Ke správnému vývoji kyčelních kloubů je v časném kojeneckém období vhodné abdukční polohování i při zcela příznivých klinických i sonografických nálezech…“